Evde ek işGüncel Para kazanma Yöntemleri

ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE PARA KAZAN

ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE PARA KAZAN Rengarenk olmaları ve mis gibi kokmalarının yanı sıra özel günlerde hediye edilebilecek birer doğa harikalarıdır. Türkiye’de hangi bölgede hangi çiçek türü yetişir ona bir göz atalım.


TÜRKİYE’DE YETİŞEN TÜRLER
Doğum günü, sevgililer günü, nişan, düğün, özel kutlamalar, ev hediyeleri olarak çoğunlukla zarif görüntüleriyle hediye çiçek tercih edilmektedir. Ülkemizde de kendine has güzellikleriyle bir çok çiçek çeşidi bulunmaktadır. Bahsedeceğimiz çiçekler ülkemize ait olup koruma altına alınmıştır.


1- İSTANBUL KARDELENİ
Bu bitki 1893 yılında ilk kez İstanbulda keşfedilip dünyaya tanıtıldığı için isminide İstanbuldan almıştır. Bolu, İstanbul, bursa bölgesinde yetişmektedir.


2- KAPADOKYA SOĞANI
Yalnızca KAPADOKYA ve içanadolunun bazı kesimlerinde yetişir. Haziran temmuz ayı gibi çiçek vermeye başlar.


3- ANTALYA ÇİĞDEMİ
Her yörede çiğdem bulunmakta fakat Antalya çiğdemi farklı renge sahip olması toroslara ayrı bi güzellik katmaktadır. Ekim Aralık ayında yetişmektedir.


4- VAN TERS LALESİ
Hristiyan dünyasında kutsal sayılan laleler ilkbaharda açar. Çalınıp yurtdışına götürülmek istenmesi üzerine bölgede koruma altına alınmıştır. Çiçek yetiştiriciği ile para kazan için buradaki video göz atabilirsiniz


5- KIZILCAHAMAM ÇAN ÇİÇEĞİ
Volkanik kayalarda yetişen bir bitki türüdür. Hazirandan sonra açmaya başlar.


6- SİYAH GÜL
Şanlıurfa-Halfeti bölgesinde yetişen güller rengi itibariyle çok değerlidir. Toplandıktan sonra başka bölgelerdr rengi koyu kırmızıya dönüşmektedir. Ancak Halfeti bölgesinde siyah kalma özelliğine sahiptir.


7- CEHİRLİK LALESİ(YABAN LALESİ)
Yozgat’a özgü olan bir çiçektir. Mayıs ayında çiçek açar. Geniş mesire alanlarında görülmektedir. Güzel kokusu olmasından dolayı kolonya olarak üretilmeye başlamıştır. Yine bu bölgede koruma altına alınmıştır.


8- YANAR DÖNER
Ankara Gölbaşı ve Afyon da yetişen bu bitki halk arasında farklı isimlerle anılmaktadır. Sevgi çiçeği, peygamber çiçeği, gelin düğmesi de denilmektedir. Mayıs haziran aylarında tarlalarda çiçek açmaktadır.


9- EBER SARISI
Mayıs ayında çiçek açmaya başlar. İlk önce Akşehir gölü, sonrasında EBER gölü etrafında açmaya başlamış ve EBER SARISI ismini almıştır.


10- MİSK SOĞANI
Mayıs haziran aylarında çiçek açmaya başlar. Antalya ve Denizli’de görülen bu tür toplanarak süs bitkisi olarak kullanılmıştır.


11- ANADOLU KARANFİLİ
Görüntüsü ve kokusuyla bildiğimiz karanfilden farklıdır. Taşlık, kayalık yerler ve makilerde yetişmektedir.


12- ANADOLU GLAYÖLÜ
Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen endemik bir bitkidir. Maki ve kızılçam ormanlarında görülmektedir.


13- SARI ÇİĞDEM
İçanadolu bölgesinde bahar ayında yetişen bir bitkidir. Aynı zamanda yemekte dahi kullanılmaktadır. Her sene İçanadolu bölgesinde çiğdem şenlikleri ile baharın gelişi kutlanmaktadır.


14- KAF LALESİ
Görünüşü ters lale ye çok benzeyen bu bitki yalnızca Kars sarıçam ormanlarını süslemektedir.
Ayrıca KAF kalesinin bir türü olan ağlayan gelin çiçeğide zarif görüntüsüyle dikkat çekmektedir.


15- SÜTLEĞEN BİTKİLER
Akdeniz iklim kuşağında çalı olarak yetişen bu bitki türünü yalnızca izmirde görebilirsiniz.


16- İSTANBUL NAZENDESİ
Adından da anlaşılacağı gibi zarif görüntüsüyle İstanbul da orman ve yol kenarlarını süsler. Nisan Mayıs aylarında çiçek açtıklarını görmeniz mümkün olabilir.


Çiçek yetiştiriciliği kazanca dönüştürülebilir. İster endemik türlerden ister kolay yetişen çiçeklerden saksı yada bahçe çiçeği yetiştirerek satabilirsiniz. Bunların dışında saksıda süs bitkileri üretebilirsiniz. Biraz zahmet ve emek gerektirir ancak karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.


17- TÜRK LALESİ
Türk lalesi çok sevilen ve peyzaj için kullanılan bir bitkidir. Ama malesef ülkemizde üretimi yapılmaması hollanda’dan lale soğanı ithal edilmesine neden olmuştur.
Bahçede yada büyük saksılarda lale soğanı üretimi yapılabilir. Uygun şartlarda üretimi yapılır ve bozulmadan saklanabilirse gerekli yerlere rahatlıkla satabilirsiniz. Kilosu 500-1000 TL arası değişmektedir.


18- GÜL
Gül, tek defalık bir ağaç dikimiyle defalarca çiçek açmaktadır. Bütün özel günlerde sevdiklerimize hediye olarak gül demeti almayı severiz. Bakımı ve üretilmeside oldukça kolaydır. Tanesi 10-15 TL arası satılmaktadır.
İPUCU: Eğer bahçenizde beyaz gül yetiştiriyorsanız farklı renklere dönüştürebilirsiniz. Gül’ün alttan bir kaç yaprak ve dallarını temizleyip su dolu vazoya koyun. İçine istenilen renk gıda boyası damlatın örneğin mavi. Bir kaç saat sonra beyaz gül mavi güle dönüşmüş olacaktır.


19- SAKSI ÇİÇEKLERİ
Çabuk türeyen çiçeklerdir. Bakımı ihmal edilmezse uzun yıllar kalabilir. Menekşe, antoryum, difenbahya, galaya, bonsai ağacı, kaktüs, küpe çiçeği, orkide, gardenya, sıklamen ve daha bir çok saksı çiçeği yetiştirmeniz mümkün.

Çiçek yetiştiriciliği ile para kazan konumuz ile alakalı yorum yapabilirsiniz diğer kazanç yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz

Anahtar Kelimeler

Benzer Yazılar

133 thoughts on “ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE PARA KAZAN”

 1. Çiçekleri cok seviyorum ve evimdede ciceklerim var gerçekten çok keyif verici eve saçılan kokusu yetiyo ama satarak para kazanmak cok guzel bi öneri tesekkurler

 2. Çiçek yetiştirerek para kazanmak bir meslek zaten, çiçeklerin bakımını yapmak oldukça emek isteyen bir iş.Bu işten para kazanmakta emeğinin karşılığını almak oluyor. Çiçekleri seven insanlara emek veren insanlara bizi bu rengarenk güzelliklerle ı için teşekkürler. Allahın var ettiği tüm canlıları korumalıyız.

 3. her biri farkli güzellikte tabi bakımı zor olmali .bu işi yapmayı düşünmüyorum bana göre degil .makale ise güzel bilgilerle dolu

 4. Yararlı bir makale yarısından coğunu bilmiyordum bile bu makale ile öğrenmiş oldum saol parakas.Net

 5. allah ne guzel yaraatmis baksana cesit cesit en cok halfeti ve turk lalesini beyendim fakat tohumlarinin disardan getirilmesi zoruma giti yetkililerin el atmasi lazim.bilgilendirici ve hos kokuli bir makale olmus👍

 6. Bahçeli bir evim olursa satmak için olmasa dahi rengarenk çiçekleri kesinlikle yetiştirmem lazım

 7. Tam Benlik Is Fikri Bende Balkon Ve Terasta Cicek Limon Agaci Domates Vs Yetistiriyorum 😊Siyah Gul Keşke Bursada Yetistirilseydi Şanlı Urfada Yasayanlar Cok Sansli Teşekkür Ederim Bu Guzel Paylasiminiz Için.

 8. Zahmetli olsada bakım gerektiren iş ama bir yandan çiçekler le uğraşmak insana refah veriyor çiçek yetiştirme de üzerine düşünülmesi lazım hassas iş ama para kazanmak için iyi bir yol verilen emeğin karşılığı her zaman alınır bence güzel bir seçenek

 9. Çiçekleri çok seviyorum imkanım olsa yapardım tam da bana göre bir iş diye düşünüyorum.

  1. Cicek yetistirmek gercekten de guzel bisi hem mutlu oluyorsun hemde guzel wakit gecirebilecegin bi is insan mutlu olmak icin is yapar zaten

 10. Emek isteyen bir iş artık havalar da ısınıyor mevsimide geliyor çiçek yetiştirme gerçekten iyi bir iş hem çiziklerin sevilmesi bence çok güzel

 11. Önçelikle çiçekler çok ve onları yetiştirmek dahada güzel imkanım olsa çiçek projesi yapmak isterim birde yapabilenlere tavsiye ederim

 12. Bazı çiçekler çok kolay çoğalıyor bazıları ise sabır istiyor. Üstelik evde balkonda rahatlıkla yetişir.

 13. Son derece yararlı bir makale olduğunu gözlemledim.Keyifle okunabilecek ve bilginize bilgi katabileceğiniz bir makale olmuş mutlaka herkesin okuması gereken bir makale olduğunu düşünüyorum..

 14. Çiçekler dünyayı renklendirirler bu güzel çiçekleri yetiştirerek dünyamızı renklendiren ve kazanç sağlayan arkadaşlara teşekkürler.

 15. Çiçek yetiştirmek şehirde yaşayanlar için elbette zor ancak bu işe bir kere gönül verirseniz hem yaşantınız değişir, hem daha sağlıklı olup olaylara daha pozitif bakarsınız. Güzel olmuş.

 16. Şimdi tamda mevsimi para kazanılır bu işten yer ve zaman en önemlisi konu hakkında bilgi şart.

 17. cicek yetistirerek fazla para kazanabilecegimi sanmiodum.ama bunu okuduktan sonra kazanabilecegimi anladim..

  1. Yaşadığımız şehir hayatından dolayı sadece saksıda çiçek yetistirebiliyoruz …
   Sardunya çiçeğinin kokusu ile baş agrisinin geçtiğine inanıyorum…

 18. Özellikle doğu anadolu bölgesinde enzemik bitli türlerinin fabrikası adeta bu yörelerde eşsiz değerli bir çok çiçek türleri yetişmektedir.

 19. Çiçek yetiştirmek insana psikolojik anlamda iyi gelen bir hobidir. Çiçekler arkadaştır,dosttur. Makaleye bayıldım 🙂

 20. Herkes çiçek yetiştiremez özen gerektirir. Yetiştirenierde emeklerinin karşılığını alırlar.

 21. çiçek yetiştirmede dikkat edilmesi gerekiyor sulanması filan yetiştirmede iyi anlayanlar başlayabilirler bu işe.

 22. para kazanmanın güzel bir yolu , hem güzel çiçeklerle iç içe olup hemde para kazanma şansı bulunuyor , tabi ki bu çiçekleri yetiştirmek için yerinizin olması gerekir ,maliyet veya kazanç ortalaması makalede yazmıyor ama tahminimce herhangi bir şey ekmekten daha kazançlı olacağını düşünüyorum.

 23. Belediyeler tarafından en güzel bahçeler seçilip ödül verilirdi önceden şimdi varmı bilmiyorum.

 24. Son derece yayarli bilgi olmus bir zamanlar bende cicek yetistiriyordum ama satmak hic aklima gelmedi son derece yararli bilgi tesekkur ederim

 25. O kadar çok çiçek çeşitliliği varki.ozel günlerde hediye olarakta alınması yani güzel kazanç elde edilebilir

  1. merhaba filiz hanım sizce şuanda türkiyed yetiştirilen en pahalı çiçek hangisidir bilginiz var mı bu konuda acaba ?

 26. Gayet güzel ve zevkli bi sektör. Özellikle çiçek severler için ziraat mühendisi olmaya okumaya da gerek yok 🙂

 27. Son derece yararlı bir makale olduğunu gözlemledim.Keyifle okunabilecek ve bilginize bilgi katabileceğiniz bir makale olmuş mutlaka herkesin okuması gereken bir makale olduğunu düşünüyorum..

  1. makaleniz icin tesskur ederim .cok fazla gul cesidi goruyoruz istanbul kardanali dis gorunus olarak kalbi animsatiyo ve esinize hediye edebileceginiz guzel gulereden biri.yanar doner. ciceginide sevdim bu makale sayesinde. bilemdigim bir cok gulu ayrintili binsekildenogrendim

 28. Çiçekleri çok severim yetiştiriyorum da satışı hiç aklıma gelmemişti ne kadar güzel fikirler veriyorsunuz iyiki varsiniz

  1. Bu kadar kolay para kazanacağını zannediyordum. Takı bu metni okuyana kadar artık bende evde çiçek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak istiyorum

ilginizi Çekebilir.

Close
Close

HATA !!

Sitemizdeki içerikleri Görebilmek için Reklam Engelleyicinizi Devre Dışı Bırakmanız Gerekmektedir.
Araç çubuğuna atla